fbpx
Yaz aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır?
0

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın hem ruh hem de beden sağlığımız açısından öneminin çok büyük olduğunu çoğumuz biliriz. Beslenme alışkanlıklarından, yaşam temposuna, uyku durumundan çevresel etkilere kadar cilt görünümünü etkileyen birçok faktör vardır. Cildimiz biz onu ihmal ettiğimizde yıpranabilir, pürüzlenebilir ya da lekelenebilir. Özellikle mevsim geçişleri ve yaz ayları cildimizin daha fazla ilgiye ihtiyacı olduğu dönemlerdir ve bu dönemlerde cildimizin ihtiyacı olan temel bakımı ihmal etmememiz oldukça önemlidir. Güneş etkilerinin arttığı yaz aylarında nasıl etkili bir cilt bakımı oluşturacağınıza gelin birlikte bakalım.

Güneş Kremi Seçimine Dikkat Edin

Bugün güneş kremi almak istediğinizde birçok yerde satışının olduğunu görebiliriz. Eczaneler, kozmetik marketler, online kozmetik mağazaları… Seçenekler ne kadar çok olursa olsun güneş kremlerinin içeriğinin cildiniz için son derece önemli olduğunu unutmamakta fayda var.Güneş kremleri fiziksel ve kimyasal filtreler içermelerine göre 2 gruba ayrılır. Fiziksel filtreli güneş kremlerinin güneş ışığını yansıtarak cildi koruma görevleri vardır. Kimyasal içerikli kremler de ise güneş ışınlarının emilerek korunması söz konusudur ve bu ürünler seçilirken içeriğinin kontrol edilmesi gerekir. Güneş kremi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur elbette Sağlık Bakanlığı onaylı olması ve hekimler tarafından tavsiye ediliyor olmasıdır. 

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Güneş kreminizi dışarıya çıkmadan 15 dakika kadar önce uygulayabilir, terleme ya da suyla temas gibi durumlarda tekrar yenileyebilirsiniz.

Nemlendiricinizi Yenileme Zamanı

Yaz dönemlerinde havaların nemli olması ve cildinizin de neme ihtiyaç duyması kaçınılmaz bi durum. Fakat burada dengeyi nasıl sağlayacaksınız? Özellikle yaz aylarında nemlendiricinizi hafifletmek adına ağır, yağlı nemlediricilerden daha hafif nemlendiricilere geçmek cildiniz için iyi bir karar olabilir. 

Peki gün içerisinde nem dengesi nasıl sağlanabilir? Hızlı nem uygulamaları tercihiniz olabilir. Bu uygulamalardan bazıları; nem solüsyonu, nemlendiriciler ve nem maskeleridir. Etkili bir sonuç alabilmek için sabah ve akşam olmak üzere cildin gün içerisinde temizlenmesi ve kaliteli bir nemlendirici ile nemlendirilmesi gerekir. Yağlı ürünler tercih etmemek adına A ve C vitami içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu içeriğe sahip ürünler aşırı yağ oluşumunu önleyecektir.

Makyaj Yapma Sıklığınızı Azaltın

Artan hava sıcaklıkları ile cildin nefes alması büyük ölçüde sıkıntıya girer. Makyaj yapmayı azaltmak ya da gündelik hayatta hafif makyajlara yer vermek cildin nefes almasına yardımcı olur. Kullandığınız ürünlerin kaliteli olması da bunaltıcı yaz dönemlerinde cildinizin sağlığı ve görünümü için elbette en önemli kriterlerden biri. 

Cildinizi Susuz Bırakmayın

Yazın fazla güneşe maruz kalmalar ve artan su kaybı cildin kurumasının başlı başına bir nedeni. Bu nedenle cildinizin neme ihtiyacı olduğu kadar suya da bir o kadar ihtiyacı var. Hem günlük su tüketimizine dikkat etmeli hem de düzenli olarak yüzünüzü yıkamayı ihmal etmemelisiniz. 

Deniz Suyu ve Havuzu Suyunun Cildimizde Etkileri

Yaz dönemlerinde deniz tatili çoğumuzun vazgeçilmezi. Havuz ve deniz arasında bolca vakit geçirdiğimiz tatillerde, deniz suyunun temiz olması halinde cildimiz için faydalı olduğu söylenebilir. Deniz suyu cildi yumuşatan, besleyen ve cilde ışıltı veren bir etkiye sahiptir. Ayrıca sivilce problemi yaşayan ve yağlı cilde sahip kişiler için deniz suyunun cilde iyi geldiği gözlenir. Bunun yanında havuz suyu ise havuz temizlenirken kullanılan deterjanlar ve kullanılan klor miktarı gibi faktörlere bağlı olarak cildimiz için zararlı olabilmektedir.

Fazla Ürün Etkili Bir Bakım Demek Değil…

Evde yapılan cilt bakımlarında çok fazla cilt bakım ürününün kullanılması yapılan bakımın kesinlikle etkili olacağı anlamına gelmiyor. Özellikle yanlış cilt bakım ürünlerinin tercih edilmesi ve yanlış uygulamalar ciltte çoğu zaman kötü sonuçlara neden olabilir. Bu noktada kusursuz cilt bakım için ürünlerin kendi cildinize uygun olması ve doğru uygulamalarının önemli olduğunu tekrar vurgulamakta fayda var. 

Yaz Aylarında Etkili Bir Cilt Bakımı: Akıllı Peeling

Güneşin cildimizde bıraktığı en önemli etkilerinden biri cildimizde daha cansız bir görünüme neden olmasıdır. Akıllı Peeling,cildin güneş hasarlarından kurtulmasını ve yeniden canlı gözükmesini sağlar. Cildin nem depolarını doldurma, gözenekleri sıkılaştırma ve cilt rengini dengeleme özelliği de vardır. 15-20 dakika kadar süren işlem, ciltte kısa süre içerisinde etkisini gösterir.

Kişisel Hijyene Önem Verin

Özellikle yaz aylarında cilt problemleri bakımdan ayak mantarında artış yaşanıyor. Ayakların nemli kalması, havuz gibi ortak alanlarda kişisel hijyene özen gösterilmemesi, kalitesiz çorap seçimleri, ayakların ıslak bırakılması gibi birçok faktör mantar oluşumunu tetikleyebiliyor. 

Yazın cildinizi kötü etkilerden arındırmaya yardımcı kaliteli cilt bakım ürünleri Cosme Core’de! Esthemax’ın cildin yapısını koruyan, doğal cilt bakım ürünlerini incelemek için www.esthemaxtr.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlardan Ayrıl

Your email address will not be published.

0

TOP

X
Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İster misiniz ?