fbpx
Akneye Eğilimli Ciltler İçin Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?
0

Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltler, bilindiğinin aksine cildin kirli olmasından kaynaklanmamaktadır. Akneye eğilim gösteren ciltlerin asıl sebebi ise fazla sebum üretimidir. Stres, UV ışınları, çevre kirliliği gibi birçok farklı nedenden kaynaklı cilt fazla yağ üretmekte ve gözenekleri tıkamaktadır.

Cilt temizliğine önem verin

Her cilt tipi başta olmak üzere akne eğilimli ciltler için ipuçlarından biri cildi temiz tutmaktır. Akne eğilimli ciltler için üretilmiş nazik bir temizleyici ile günde iki kez cildi temizlemek oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra yüz peelingi veya kese gibi bakterilerin yayılmasına ve cildin daha iltihaplanmasına neden olabilecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu cildin kötüleşmesine ve cildin kurumasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra cilt bakım rutini öncesi elleri yıkayarak temiz parmaklarla cilde nazikçe masaj yapmak cilde oldukça iyi gelecektir.

Cilt tipine göre ürünler seçin

Cilt bakım ürünleri tercih ederken özellikle akne eğilimli ve yağlı ciltler için üretilmiş içeriklere sahip ürünler dikkate alınmalıdır. Akne eğilimi gösteren ciltlerde, ölü deri hücrelerini parçalamaya ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olabilecek salisilik asit, glikolik asit, benzoil peroksit gibi içeriklere sahip ürünler tercih edilmelidir. Bu doğrultuda yeni bir ürün kullanırken tüm yüze uygulamak yerine küçük bir miktarda kullanarak ciltteki etkisini gözlemlemek oldukça önemlidir.

Tonik kullanın

Tonik, çoğunlukla gereksiz bir ürün olarak görülmekte ve cilt bakım rutininde tercih edilmemektedir. Fakat çoğu cilt bakım uzmanı, toniğin cildin aşırı yağdan kurtulması için oldukça ideal bir ürün olduğunu söylemektedir. Bu nedenle çene veya T bölgesi gibi fazla yağa sahip bölgelerde uygulanmalı ve etkisi gözlemlenmelidir. İçerik olarak cildi tazelemeye ve cildi dengelemeye yönelik ürünler tercih edilmelidir.

Nemlendiriciyi atlamayın

Yağlı veya akne eğilimi gösteren cilde sahip kişiler genellikle nemlendiriciyi atlamaktadır. Fakat tüm cilt tiplerinin nemlendiriciden faydalanılması gerekmektedir. Akne tedavisinde kullanılan çoğu ürünün ciltte kuruma etkisi bulunmaktadır ve akne eğilimli ciltlerin kuruması ciltte yağ üretiminin hızlı oranda artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle akne eğilimli ciltler için üretilen hafif ve yağsız nemlendiriciler, rutinin vazgeçilmezi olmalıdır. Bunun yanı sıra mevsim farketmeksizin güneş koruyucu özelliği bulunan ve SPF içeren nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Fazla makyajdan kaçının

Sivilceli bölgeye yoğun miktarda kapatıcı uygulamak ve makyajla kapatmaya çalışmak oldukça zararlıdır. Cildi kapatmanın aksine cildin nefes almasına izin verilmelidir. Ağır veya yağ içeren makyaj ürünleri kullanmak, gözenekleri tıkamakta ve sivilcelerin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle krem bazlı kapatıcılar yerine akneli bölgenin iyileşmesine yardımcı olacak salisilik asit içeren kapatıcılar tercih edilmelidir.

Yorumlardan Ayrıl

Your email address will not be published.

0

TOP

X
Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İster misiniz ?