fbpx
Cilt Bakım Ürünlerinin Kullanım Sırası
0

Cilt bakımı uygularken kullanılan ürünlere dikkat edildiği kadar nasıl ve hangi sırayla uygulandığı da oldukça önem taşımaktadır. Ürünlerin doğru sıralamayla uygulanması, kullanılan ürünlerin cilde nüfuz etmesini kolaylaştırır ve kullanılan ürünün etkilerinin daha yoğun görülmesini sağlar. Bunun yanı sıra cilt bakım ürünlerini yanlış uygulamak, cilt problemlerine de neden olabilmektedir. Örneğin, serumun cilt bakım yağının üzerine uygulanması, nemin cilde nüfuz etmesini zorlaştırır ve cildin nemsiz kalmasına neden olur veya güneş koruyucunun üzerine serum, krem veya yağ uygulamak güneş kreminin etkisini azaltır ve cildin güneş ışıklarının olumsuz etkilerine uğramasına neden olur. Bu doğrultuda cilt bakım ürünlerinin kullanım sıralaması şu şekilde olmalıdır;

İlk adım-Cilt temizleyicisi

Cilt temizleyici ile cilt bakımı öncesi cildin kirlerden arınması ve cilde nüfuz eden yabancı maddelerden temizlenmesi amaçlanır. Böylece cilt bakım rutininin diğer ürünlerini kullanmadan önce cilt bakıma hazır hale gelmektedir. Özellikle serbest radikaller, makyaj veya fazla serum gibi maddelerin ciltte saf dışı bırakılması hedeflenmektedir.

İkinci adım- Tonik

Birçok kişi tarafından tonik gereksiz bir adım gibi görülmekte ve atlanmaktadır. Fakat tonikler, cilt gözeneklerindeki zararlı maddelerin ciltten derinlemesine temizlenmesini sağlamaktadır. Çoğunlukla temizleyiciler cildin derinlemesine arınmasında yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle tonik ile cildin tamamen temizlenmesi amaçlanır. Bunun yanı sıra cilt gözeneklerini küçülterek ciltteki yağlanma ve kirlenmeyi azaltma etkisi de bulunmaktadır. Farklı alternatifleri bulunan toniklerin, cilt tipine en uygun şekilde seçildiği takdirde tam etki göstermesi mümkündür.

Üçüncü adım- Sorunlu bölgeye bakım

Sorunlu bölgeye bakım genellikle kısa vadede sonuç almayı hedeflenen alana gereken bakımı yapmaktır. En net örneği, akne kremleridir. Bu tür ürünleri cilt bakım rutininin başlarında uygulamak, cilde gereken emilim için gereken süreyi tanımayı sağlar.

Dördüncü adım- Serum

Cilt bakımının bir sonraki adımı serumdur. Süper konsantre yapıya sahip serumlar, cildin ihtiyacına veya problemine yönelik olarak seçilmelidir. Cildin ihtiyacına göre üretilen bir serumu seçmek, cilt bakım rutininin vazgeçilmez adımlarından biridir.

Beşinci adım- Göz bakımı

Cilt uzmanları yirmili yaşların başlarından itibaren mutlaka her gece  göz kremi uygulanmasını tavsiye etmektedir. Bunun nedeni göz çevresindeki bölgenin sağlığı için göz kremlerinin bir hayli önemli olmasıdır. En yaşta göz çevresi bölgesinin cilt kalitesini artırmak, ileride oluşabilecek sarkma ve kırışıklıkların önüne geçer, cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını destekler.

Altıncı adım-Cilt nemlendiricisi ve yağları

Cilt bakım rutininin son adımı cilt nemlendiricileri ve yağları almaktadır. Kimi zaman yağlı ciltler nemlendiriciyi gerek görmeden bu adımı atlamaktadır. Fakat cildin dış faktörlere bağlı olarak uğradığı hasara karşı cildin ekstra nemlendiriciye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu doğrultuda  kişinin kendi cilt tipine ve beklentilerine en uygun cilt nemlendiricisini seçmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra cilt nemlendiricisini uyguladıktan sonra cilde masaj uygulamak, ciltte kan dolaşımının artmasını sağlar. Siz de cilt için yapılabilecek masaj hareketlerini öğrenerek cilt bakım rutinini keyifli bir sürece dönüştürebilirsiniz.

Yorumlardan Ayrıl

Your email address will not be published.

0

TOP

X
Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İster misiniz ?