fbpx
5 Adımda Cilt Kırışıklığını Önleyin
0

İstenmeyen cilt kırışıkları günümüzde çoğumuzun yaşayabileceği başlıca cilt problemleri arasında yer alıyor. Ciltte görülen kırışıklıklar yalnızca yaşlanma ile gerçekleşen bir cilt problemi olmayıp cildin maruz kaldığı birçok farklı faktöre bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Cildimizdeki kolajen ve yağ oranın giderek azalması, cildimizin genç, canlı ve sağlıklı görünümünü zamanla kaybetmesine ve yüzümüzde kırışıklarının oluşmasına neden oluyor. 

Kırışıklıkların oluşmasında etkili olan faktörleri şu şekilde özetleyebiliriz; 

 • Yavaşlayan kolajen üretimi
 • Genetik faktörler
 • Düzensiz beslenme
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Zararlı güneş ışınları
 • Yanlış ürün kullanımları

Özellikle yüz ve boyun bölgesinde görülen kırışıklıklar oldukça can sıkıcı olabilir. Kırışıklıkların en belirgin olduğu bölgeler genel olarak; göz çevresi, alın, dudak ve boyun kısımlarıdır. Bu bölgelerdeki kırışıklıklar diğer bölgelere oranla daha net bir biçimde kendini belli etmektedir. 

Yaşlanma belirtilerinin daha geç kalmadan önüne geçebilmek için erken yaşlarda cildin koruma altına alınması ve bakım uygulamalarının özenle yapılması son derece önemlidir. Böylece ilerleyen yaşları düşünerek cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesi için önemli bir adım atmış olursunuz. 

Kırışıklıkları Nasıl Önleyebilirsiniz?

Zamanla yüzünüzde giderek daha çok belirginleşen ince çizgiler ve kırışıklıkların varlığını hissetmek canınızı sıkan bir durum haline gelmiş olabilir. Cildinizde oluşan ince çizgilerin ve kırışıklıkların nasıl giderilebileceğine dair kafanızda oluşan sorular için kırışıklık ve yaşlanma karşıtı cilt bakımda atlamamanız gereken önemli noktaları şu şekilde listeleyebiliriz;  

 • Hangi cilt tipine sahip olursanız olun konu cilt bakımı olduğunda, cilt bakım rutininizin ilk adımı sabah ve akşam olmak üzere yüzünüzü temizlemek olmalı. Etkili bir yüz temizliği, cildinizi kir ve bakterilerden kolayca arındırmanızı sağlar. Tabi burada önemli olan nokta, yüz temizleyici seçerken cildinizi kurutmayan bir temizleyici ürünü tercih etmeniz gerekir.
 • Yüzünüzü temizleme aşamasını tamamladıktan sonra yüzünüzdeki kırışıkları giderme konusunda yardımcı olacak diğer bir ürün olan yüz serumunu uygulayabilirsiniz. Hyaluronik asit bakımında zengin ve nemlendiriciliği yüksek olan ürünler ile kırışıklara karşı cilt bakımınızı daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca aloe vera ve propolis gibi içeriklere sahip ürünler de cildinizin genç görünümünü korumasına destek olacak doğal ürünlerdir. 
 • Çoğu zaman, gözler yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı bölgedir. Göz çevrenizde kırışıklıkların olması durumunda bakım rutininize göz kremi eklemek faydalı olacaktır. 
 • Kırışıklıklara karşı açtığınız mücadelede elbette nemlendirici olmadan olmaz. İnce çizgileri ve kırışıklarının giderilmesini hedef alan ve cildinizde derinlemesine nemlendirme sağlayan bir nemlendirici ürünü bakım rutininize kesinlikle dahil etmelisiniz. 
 • Uzun süreli güneşe maruz kalınan durumlarda ciltteki kırışıkların ve koyu lekelerin daha belirgin haline gelmesi olasıdır. Günün erken saatlerinde spv içerikli bir güneş kremini kolayca uygulayarak cildinizi daha yaşlı gösterecek olan belirtilerden cildinizi koruyabilirsiniz. 

Yorumlardan Ayrıl

Your email address will not be published.

0

TOP

X
Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İster misiniz ?