fbpx
Cilt Bakımda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir
0

Gündelik hayatımızda cilt bakım rutinlerimizde birbirinden çeşitli ve farklı markalara sahip cilt bakım ürünlerini kullanıyoruz. Kozmetik ve güzellik sektörüne dair konuların konuşulmasının oldukça popüler olduğu bugünlerde cilt bakıma dair sayısız tavsiye ve uygulama önerisi ile karşılaşmanız muhtemel. Cilt temizleme ürünlerinden toniklere serumlardan nemlendiricilere kadar birçok ürün arasından cildiniz için en uygun olanı tespit etmek ve  ürünleri doğru bir şekilde uygulamak için de belli bir bilgi birikimi gerekiyor. Peki cilt bakıma dair bildikleriniz, duyduklarınız ya da okuduklarınız arasında hatalı olabileceğini düşündüğünüz konular var mı? Gelin hızlıca cilt bakımda doğru olduğu düşünülen yanlışlara birlikte göz atalım. 

Yüzü Sıcak Su ile Yıkamak

Cilt bakımının ilk adımını oluşturan yüz temizliği sırasında cildinizi çok sıcak ya da çok soğuk su ile yıkamanız, ciltte bulunan doğal yağların kaybolmasına neden olur. Bunun yerine cildinizi ılık su ile temizlemeniz çok daha iyi olacaktır. 

Ürünlerin Kullanım Sıraları

Cilt bakımda sıkça yapılan hatalardan bir diğeri de bakım rutinlerini uygularken ürünlerin yeterince emilmesini beklemeden hızlıca diğer aşamaya geçmektir. 

Cilt bakım ürünlerin kullanım sırası yapılan bakımının başarısını da etkilemektedir. Örneğin doğru bir bakım uygulamasında serumların toniklerden daha sonra uygulanması gibi..

Cilt temizlendikten sonra tonikleme adımına geçilmeli ve daha sonrasında sıralama serumlar, kremler ve son olarak cilt bakım yağları şeklinde ilerlemelidir. 

Güneş Koruyucu Ürünleri Kullanımı

Bulutlu günlerde, soğuk bir kış gününde ya da hava karlıyken cildimiz güneş ışınlarından her zaman etkilenir bu nedenle hava koşulları fark etmeksizin güneş koruyucu ürünlerin kullanımı cilt bakım için oldukça önemlidir. Havanın kapalı olduğu zamanlarda bile güneşin ultraviyole ışınlarının cilt lekesi yapabileceği ya da lekeleri artırabileceği eş geçilmemelidir. 

Nemlendirici Kullanımı

Yağlı ciltler için nemlendirici kullanmaya gerek olmadığına dair öne çıkan görüşlerin aksine yağlı ciltlerin de neme ihtiyacı vardır. Sadece dikkat edilmesi gereken nokta, bu cilde sahip kişilerin su bazlı ürünleri tercih etmeleri gerekir.

Siyah Noktalar 

Siyah noktalardan kurtulmanız için yalnızca bant kullanmanız yeterli olabilir mi? Bantların, siyah nokta oluşumunu azalttığı ya da engellendiğine dair düşünceler oldukça yaygındır fakat bantlar kullanıldıktan kısa bir süre sonra siyah noktalar yeniden oluşmaya başlar. Kısacası yalnızca bant uygulamalarıyla siyah noktalara veda etmek mümkün değildir.

Yüzü Çok Sık Yıkamak 

Yüz yıkamanın ve etkili bir yüz temizliğinin  cilt bakım için önemini her zaman vurguluyor olsak da yüz yıkama konusunda aşırıya kaçmanın da yarardan çok zarar getireceğini hatırlatalım. Yüzünüzü çok sık yıkamanız durumunda, cildin sebum dengesi bozulur ve ciltte sebum dengesi sağlanamadığında tahriş ve kuruluk ortaya çıkar. 

Yorumlardan Ayrıl

Your email address will not be published.

0

TOP

X
Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İster misiniz ?