fbpx
Kış Aylarında Dudak Bakımı
0

Kış mevsiminin etkilerini hissetmeye başladığımız bu dönemlerde dudak kuruması, büyük küçük fark etmeksizin herkesin en çok karşılaştığı cilt bakım sorunlarından biri. Hassas yapısı nedeniyle her mevsimde bakıma ihtiyaç duyan dudakların, soğuk ve rüzgarların havaların etkisiyle daha fazla hassaslaştığı ve bu dönemde ekstra bakıma ihtiyaç duyduğu da bir gerçek. Kışın dudak bakımında dikkat etmeniz gereken noktaların neler olduğuna ve çok basit uygulamalarla dudak kuruluğunu nasıl engelleyebileceğinize gelin birlikte bakalım. 

Önceliğiniz Bol Bol Su Tüketmek Olmalı 

Cildimize ihtiyacı olan nemi sağlamak için uyguladığımız bir dizi cilt bakım uygulamasının yanında günlük su tüketiminin de bu konuda bir hayli öneme sahip olduğunu vurgulamakta fayda var. Yeterince su tüketmediğimiz durumlarda cildimizin nem ihtiyacı yeterli düzeyde karşılanamaz. Bu durum dudaklarımız için de geçerlidir. Gün içerisinde su içmeyi kendinize hatırlatarak, düzenli su tüketmeli ve dudaklarınızın nemli görünümünü korumasına yardımcı olmalısınız. 

Dudaklarınızın Kurumasına Neden Olan Hatalardan Kaçının

Kuruyan dudakların hem görüntü hem de acı nedeniyle kişiler için rahatsız edici olduğu kesin. Bu nedenle çoğu zaman dudak kuruluğu hissedildiğinde dudak yalama refleksi de bu duruma eşlik ediyor. Fakat dudak yalama, kısa süreli rahatlatıcı bir etkiye sahip olsa da daha sonrasında dudakların daha fazla kurumasına neden oluyor.

Kuruyan Dudaklarla Oynamaktan Kaçının 

En sık yapılan dudak bakım hatalarının başında kuruyan dudak derisini koparmak geliyor. Her ne kadar farkında olmadan yapıldığı söylense de bu durumun dudakları daha fazla hassaslaştırdığını da unutmamak gerek. Bunun yanında dudak derisini koparmak, dudaklarda şekil bozukluğundan kronik kuruluğa ve sağlıksız bir görünümün oluşmasına neden oluyor. 

Dudaklarınızı Koruyucu Ürünler Kullanın

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı dudaklar için bir bariyer görevi gören spv özellikli güneş korumalı dudak kremleri, kış aylarında da gündelik hayatınızda tercih etmeniz gereken ürünler arasında yer alıyor. Her ne kadar güneş ışınları sıklıkla yaz aylarında gündeme gelen bir konu olsa da, kış aylarında dudak sağlığınızı korumanız için güneş koruması sağlayan ürünleri tercih etmenizi öneririz. 

Dudak Bakımınızı Düzenli Yapın

Günlük dudak bakımı rutinlerine ek olarak haftalık bakım rutinlerinizi de gerçekleştirmeniz oldukça önemli. Dudak peelingleri, dudak maskeleri gibi birçok kapsamlı ve yoğun bakım sağlayan ürünleri haftalık bakım rutininize dahil ederek dudaklarınızda daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Düzenli Olarak Dudak Nemlendiricisi Kullanın

Dudaklardaki cilt dokusunun son derece hassas olması, bu bölgenin nem ihtiyacının daha fazla olduğunu bizlere gösterir. Nemsiz kalan dudaklar kolayca çatlama riskine sahip olurlar. Bu nedenle dudak nemlendiricileri dudakların yapısını korumada son derece yardımcı olan ürünlerdir. Gün içerisinde dudağınızın kuru olduğunu hissettiğiniz zamanlarda yanınızda taşıdığınız bir dudak balmını kolayca uygulayabilir böylece dudaklarınızın nemsiz kalmasını önleyebilirsiniz. 

Soğuk Havalara Karşı Dudaklarınızı Koruyun 

Soğuk havaların dudaklardaki kuruluğa ve çatlaklara neden olduğundan daha önce bahsettik. Rüzgar ve soğuk havalar gibi çevresel faktörlere bağlı olarak tahriş olma riski olan dudaklarınızı bir atkı takarak bu sert havalarda zarar görmemesi için koruyabilirsiniz. 

Yorumlardan Ayrıl

Your email address will not be published.

0

TOP

X
Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak İster misiniz ?